Ugrás a fő tartalomra

Finom kifli

Tény, hogy elkapott a sütkérezhetnék. Tél van, nem igazán lehet kertészkedni. Az idő sem olyan, hogy legalább metszeni lehetne. Mert ugye a sárban nem igazán érdemes tömöríteni a földet.

Tehát, sütni!
Ez az egész most télen "hatalmasodott" el rajtam. Az Interneten nagyon sok recept található, lehet olvasgatni. Ha viszont olvassuk, akkor már enni is jó lenne. Enni meg csak akkor lehet, ha valaki el is készíti. Valaki meg én szoktam itthon lenni. (A párom szokta mondani, hogy valaki el kellene, hogy menjen a boltba. Valaki hozzon be fát a tűzre...)

A nettet böngészve találtam rá egy finom kifli receptjére, amit ott croissantnak említenek. Igaz, még olvasáskor nem tudtam, hogy biztos finom, csak pozitív jelek mutattak rá. :)
Életem első, saját kiflije! Saját, mert a recepten módosítanom kellett, főleg a kéznél lévő alapanyagok megléte / hiánya miatt. A készítés technikáját azonban igyekeztem szigorúan követni, hogy az eredményt, ha egy mód van rá, mi együk meg.
A joghurt helyett birkatarhót, a 250 g vaj helyett, csak 125 g vajat, meg sajt helyett szezámmagot  használtam.

Elkészítés:
A 70 dkg lisztet, a tarhót, 2 dl tejet, 1 kk sót, 4 ek cukrot, 2 tojást, 1 egész élesztőt (nálunk ez 42 g) összekevertem, meggyúrtam. Körülbelül egy órára hűtőbe tettem. Kivételkor a tésztát 8 darabra osztottam. A 125 g vajat lereszeltem 7 kb. egyenlő kupacot csináltam belőle. Ekkor a gömbökké formázott tésztát elnyújtottam. Igyekeztem, hogy minél kerekebb formát kapjak. Az elsőre rászórtam egy kupac vajat, majd rá tettem a következő elnyújtott tésztát, erre ismét vajat és így sorba, amíg a nyolcadik tészta nem került a tetejére (erre már nem kell vaj). Lisztezett deszkán az egészet vékonyra kell nyújtani, kb. 2 - 3 mm. Nekem ez nem fért volna el a deszkán, ezért két részre vágtam. Így a két félkör tésztát könnyebben el tudtam nyújtani. A köröket 8 - 8 darab háromszögre osztottam és azokból sodortam meg a kifliket.
Sütőpapírral borított sütőlapra sorakoztattam a kész kifliket. Tetejüket megkentem tojással, megszórtam szezámmaggal és hagytam, hogy duplájára kelljenek. A sütőt 180 fokra előmelegítettem és 20 perc alatt készre sütöttem. (A sütési idő sütőnként lehet különböző!)

Íme az eredmény.
A finom kifli

















Az alaprecept itt található.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A nagy meténg

Félcserjék vagy lágy szárú növények, 1-2 méteres kúszó hajtásuk 20–70 cm-nél jobban nem emelkedik el a földtől; a talajt érintő szárcsomókon gyakran legyökerezik, így gyorsítva a növény terjedését, a talajon szinte szőnyeget alkotva. Az átellenes levelek széles-lándzsástól tojásdadig terjednek, 1–9 cm hosszúak, 0,5–6 cm szélesek; csaknem minden faj örökzöld, ám a lágy szárú pusztai meténg (V. herbacea) lombhullató, telenként gyökérrendszeréig elhal. Az év nagy részében nyíló magános virágok a lángvirág (Phlox) virágához hasonlóan hajócsavarhoz hasonlóan ferdén levágott, rombos cimpájúak, 2,5–7 cm szélesek, 5, többnyire ibolyaszín, néha fehér szirommal, melyek alapjuknál pártacsővé forrnak össze. A termés villaszerű tüszőtermés, melyből a varrat felnyílásakor szabadulnak ki a magvak. Két fajukat, a nagy meténget és a kis meténget dísznövényként termesztik. Mivel kúszó hajtásaikkal gyorsan terjednek, gyakran talajtakaróként alkalmazzák. Forrás: Wikipédia

R

Enni azért csak kell! Eddig tartott, amíg kibírtam, hogy ne süssek kenyeret. Lisztkereséssel indultam. Az volt az elképzelésem, hogy egy nem közönséges lisztet keresek. Pl. teljes kiőrlésű, vagy valamilyen nem búza alapú stb. lisztet. A végeredmény pedig az lett, hogy találtam írót! Nem hittem a szememnek. Ennek örömére, maradtam az 500-as búzalisztnél, amely mellé a szatyromba sűlyesztettem az írót és indultam is haza. Na, nem estem azonnal az összeállításnak. Hagytam, hogy átjárjon az író-szerzés öröme. :) Ma pedig elkészült a 2. ír szódás kenyerem - íróval! Tessék két kép (sajnos a fényképezőm már elég régi, így a képek is elég gyatrák - meg az izgalomtól a kezem is remegett :)).